Akıl Oyunları

Akıl Oyunları

Çabuk öğrenmede geleceğin metodu “zeka oyunları” dır. Akıl Oyunları?nın 2004 yılından bu yana Türkiye „de anaokullarında, ilk, orta ve lise okullarında, üniversitelerde, AVM „ler, Fuarlar ve çeşitli ortamlarda tanıttığı “zekâ oyunları” zihni açan, aklı çalıştıran, öğrenmeyi kolaylaştıran, çabuk öğrenmeyi sağlayan bir eğitim metodudur. Bu metot yıllar öncesinde ileri dünya ülkelerinde bir öğreti metot „u olarak okullarda her seviye de öğretilmektedir.

Zeka Oyunları ile Kazanılan Beceriler

* Akıl yürütme

* Problem çözme

* İletişim

* Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanma

* Eleştirel düşünme

* Yaratıcı düşünme

* Araştırma

* Karar verme

* Bilgi teknolojilerini kullanma

* Girişimcilik

Akıl Yürütme Becerisi

Zeka oyunlarında başarı hızlı ve doğru bir şekilde akıl yürütmeye dayanmaktadır. Geçmişte öğrenilen problem çözme yöntemleri zeka oyunlarını çözebilmek için az veya çok fayda sağlayabilse de zeka oyunları ezbere dayalı bir ders değildir. Zeka oyunlarını bu kadar eğlenceli kılan da sürekli değişen türleri ve zorluk seviyeleri olmasıdır. Akıl yürütme, sistemli problem çözme becerisi ile birlikte öğrencilerin ömür boyu kullanacakları en önemli zihinsel becerileri olacaktır. Akıl yürütme becerisinin kazanılabilmesi için öğrencilerde aşağıdaki becerilerin geliştirilmesi yapılır:

 

* Mantığa dayalı fikirler üretme

* Kendi düşüncelerini düzgün ifade etme

* Bir problemi analiz ederken tecrübelerini kullanma

 

Problem Çözme Becerisi

Zeka oyunları dersinin ve etkinliklerinin temeli problem çözmedir. Problemi sadece sayılar ve şekillerle değil gerçek hayat materyalleri ile kurgulayarak öğrencilerin problemleri gerçek dünya sorunlarıyla öznelleştirmeleri sağlanmaktadır. Öğrencilerin uzun vadede problem çözmede başarılı olmalarını sağlamak için problem çözmenin temel aşamaları kavratılmaktadır. 

Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2014 Ankara Bahar Koleji Bu Sitenin Tasarım ,Yazılım ve Barındırma Hizmeti FSB Teknoloji Tarafından Sağlanmıştır.