İngilizce Dil Eğitimi

İngilizce Dil Eğitimi

Private Ankara Bahar Secondary&Elementary&Kindergarten Schools Foreign Languages Department

 

Teaching English

 

In teaching English we aim to develop the skills of speaking, reading, writing, and listening which are four basic skills in our systematic permanent and communication based programme.In the direction of World standards teaching methods of language are applied by using different learning styles.

 

Usage of smart boards and interactive books provide easy and effective learning environment, in terms of auditory and visuality. In order to develop students communication skills pairworks are implemented in our classes. In order to provide correct usage of English, the lessons are supported by drama, theatre and presentations.

 

Our Aims&Values

 

Recognized as one of the best private schools Ankara Bahar Koleji, gives emphasis on learning English. When students graduate from this school, they can describe their daily routines and express themselves in English. The instructors aim the students to be familiar with the culture of  English and then make them love and be familiar with the notion of this culture that is spoken.

 

A Commitment to Diversity

 

While recruiting students’ knowledge of English, we honor diverse opinions,and cultures. In this sense,we conduct enrichment programs for students and we provide them various English development programs including Cambridge Raz-Plus (Globed Resources).

 

The Raz-Plus

 

Offers students’ to increase their reading skills and it strengthen their ability to understand and make connection with the new terms that they learn from the books they read online. Students can find many types of books online, and after reading these books they can find assessments including  fluency timed reading, high-frequency words assessments,and so on.

 

Focus On Learning and Practising English

 

The outcome of an experience is an important evidence to evaluate the students’ knowledge. Because the knowledge is reflected in the organism’s behaviour. As a learning technique,we are a member of Cambridge Penfriends. Thanks to this technique,our students benefit to practise their second language. They can enhance their writing, reading and speaking skills.

 

Evaluating The Knowledge of English

 

Students are prepared to Cambridge Ket-Pet exams. These exams plan to improve the level of English and they reflect the use of English in everyday life. After taken these exams,the students are given certificates and these certificates sometimes help students to be exempt from the English preparation class when they start university.

 

Culture  and Education Programme

 

 In order to make foreign language education more effective ,we organize cultural and educational programmes on the purpose of actualizing foreign language knowledge  which is learnt for one year and experiencing language in a spoken environment. Thus, we contribute to our students about importance of foreign language by creating awareness.

 

İngilizce Dil Eğitimi

 

İngilizce dil öğretiminde sistemli,sürekli, ve iletişim temelli öğretim programımızla dört temel beceri olan konuşma,okuma, dinleme ve yazma becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Okulumuzda dünya standartları doğrultusunda, farklı öğrenme stilleri kullanılarak, çağdaş dil öğretim yöntemleri uygulanmaktadır.

Akıllı tahta uygulamaları ve interaktif  kitaplarla aktif ve etkin öğrenme ortamı oluşturularak hem görsel hem de işitsel olarak öğrencilerin öğrenmeleri kolaylaştırılır.Öğrencilerimizin iş birliği ve iletişim becerilerini geliştirmek için ikili ve grup çalışmaları uygulanır. Böylece hayal gücü ve yaratıcılıkları da artırılmış olur. Öğrencilerimizin öğrendikleri yabancı dili drama ,tiyatro ve sunum etkinlikleriyle pekiştirmeleri sağlanır.

 

Hedeflerimiz ve Değerlerimiz

 

Ankara’nın en iyi özel okullarından biri olan Özel Ankara Bahar Koleji, İngilizce eğitimine önem vermektedir. Öğrencilerimiz mezun olduklarında kendilerini İngilizce ifade edip, tanıtabilecek ve anlatabilecek seviyeye ulaşır. Öğretmenlerimiz  öğrencilerimize öğrenilen yabancı dile ait olan kültürleri tanıtmayı hedeflemektedir.

 

 Çeşitli Kültürleri Tanıma

 

Öğrencilerimize İngilizce öğretirken konuşulan bu dilin kültürünü ve farklı düşüncelere saygı bilincini de geliştirmekteyiz. Bu bağlamda öğrencilerimize İngilizceyi etkili biçimde öğretebilmek için Cambridge Raz-Plus (Globed) gibi çeşitli kaynaklar sunmaktayız.

 

The Raz-Plus

 

Raz plus öğrencilerin okuma becerilerini ve okudukları kitaplardan öğrendikleri yeni terimlerle bağlantı kurup anlama becerilerini artıran online bir kitap okuma sitesidir.Öğrenciler,farklı kitapları bu sistemden bulup okuyabilme fırsatına sahiptir.Kitapların okunmasının ardından  sistemde bulunan alıştırmalar sayesinde öğrencilerimiz bilgilerini pekiştirir.

 

Öğrenme ve İngilizceyi Pekiştirme

 

Bir deneyimin sonucu öğrencilerin yeni bilgileri öğrenmesinin kanıtıdır.Çünkü, bilgi organizmanın davranışının yansımasıdır.Öğrencilerimizin bilgiyi davranışa dönüştürebilmeleri için Ankara Bahar Koleji olarak Cambridge Penfriends’e üye olup farklı ülkelerden insanlarla İngilizce dilini kullanabilme ve yazışabilme imkanı sunuyoruz.Böylece yazma,okuma ve konuşma becerilerini geliştirip İngilizcede bir adım önde olmalarını hedeflemekteyiz.

 

İngilizce Bilgisini Değerlendirme

 

Öğrencilerimiz bu süreçte Cambridge  Ket-Pet gibi sınavlara hazırlanmaktadır. Bu sınavlar öğrencilerin İngilizce seviyelerini artırıp, günlük hayatta İngilizce kullanım bilgi ve seviyelerini ölçmektedir. Bu sınavlara giren öğrenciler ileride üniversiteye başladıklarında bazı üniversitelerin hazırlık sınıflarını atlayabilme şansını yakalamaktadır.

 

Kültür ve Eğitim Programı

 

Yabancı dil eğitimini daha etkin hale getirebilmek,  bir yıl boyunca öğrenilen yabancı dil bilgilerini hayata geçirebilmek  ve dili konuşulan ortamda tecrübe edebilmeleri amacıyla öğrencilerimize yönelik kültür ve eğitim programları düzenliyoruz. Böylece öğrencilerimize farkındalık kazandırarak yabancı dilin önemini anlamalarına katkı sağlıyoruz.

 

Resim Galerisi

Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2014 Ankara Bahar Koleji Bu Sitenin Tasarım ,Yazılım ve Barındırma Hizmeti FSB Teknoloji Tarafından Sağlanmıştır.